خانه / جاذبه های تاریخی مذهبی ارومیه / مسجد آقا علی اشرف ارومیه (آل اشرف)

مسجد آقا علی اشرف ارومیه (آل اشرف)

مسجد آقا علی اشرف ارومیه (آل اشرف)

مسجد آل اشرف ارومیه

آدرس : مسجد آل اشرف یا آقا علی اشرف در بافت قدیم و پرتراکم تجاری و مهم شهر در خیابان امام خمینی (ره) ارومیه روبروی بازار قدیم و نرسیده به خیابان عطایی واقع شده است.

تاریخ نخستین بنای مسجد به اوایل دوره قاجار برمیگردد.

نامگذاری مسجد آقا علی اشرف: نامگذاری مسجد به دلیل اسم شخصی به همین نام بوده است که البته به آن مجسد آل اشرف و مسجد تبریزی ها نیز میگویند.

میرزا علی اشرف خان که بود؟ شخصی مهم بود که اصلیتی تبریزی داشت و تا سال ۱۳۱۳ هجری قمری نقیب الاشرف ارومیه در دوره ناصرالدین شاه بود. (نقیب در آن دوران به رئیس اصناف گفته میشد و سردسته نقیب ها یا نقیب الاشرف رئیس اتحادیه اصناف بود) علاوه بر آن، آقا علی اشرف خان معمم و تاجر نیز بود.

مسجد آقا علی اشرف در ارومیه به مسجد تبریزی ها نیز مشهور بود.

 

 

ساختمان مسجد آقای علی اشرف: قبلا مسجد گستره زیادی داشت اما با خیابان کشی مساحت آن کم شد، تا سال ۱۳۹۸ هجری قمری مسجد از تیرچوبی سنگ بود و گنبد آن نیز از گچ ساده ساخته شده بود. از شمال به خیابان امام مشرف است. مسجد دارای گنبد به شکل ۸ ضلعی و دو مناره میباشد. بلندی مناره ها حدود ۷ متر بوده و دارای کلاهکی فلزی با روکشی از ورق آلومینیومی آبکاری طلایی است.

بازسازی مسجد آقا علی اشرف : در سال ۱۳۹۸ هجری قمری (۱۳۵۷ هجری شمسی) شخصی به نام مرحوم حاج آقا فوزی مسجد را بازسازی نمود و به شکل کنونی آن تغییر یافت. اکنون مساحت زمین مسجد حدود ۱۶۸ مترمربع است و زیر بنای آن حدود ۲۲۰ مترمربع میباشد.

هنرمندان و معماران زیادی در ساخت مسجد همکاری نمودند که از جمله آنها میتوان به مجید معماریان و ابی تبریزی (معرق کار) و جلال مفتخری و مجیب قاضی جواد (کاشی کار) اشاره نمود.

مسجد آقا علی اشرف(آل اشرف) ارومیه هم اکنون دایر میباشد و بصورت هیئت امنایی و زیر نظر اداره اوقاف اداره میشود.

کانون و مراکز و فعالیتهای مسجد آقا علی اشرف ارومیه:

  • دفتر بسیج
  • محل برگزاری کلاسهای قرآن
  • ستاد فاطمیه استان

مسجد آل اشرف, مسجد آقا علی اشرف ارومیه, agha Ali Ashraf mosque, مسجدهای خیابان امام خمینی

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

اولین سینما و نمایش به صورت حرفه ای در ارومیه

اولین سینما و نمایش به صورت حرفه ای در ارومیه اولین سینما و نمایش به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *