خانه / جاذبه های گردشگری ارومیه / آبشار سوله دوکل ارومیه

آبشار سوله دوکل ارومیه

آبشار سوله دوکل ارومیه

آبشار سوله دوکل (سوله دوگل) یکی از زیباترین و مرتفع ترین آبشارهای ایران است که در منطقه مرگور ارومیه و در دامنه ی سرسبز با چمنزارهای زیبا کوه ۳۴۸۷ سه هزارو چهارصدو هشتادو هفت متری دالامپر قرار دارد و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری طبیعی استان آذربایجان غربی است.

این منطقه در مثلث مرزی ایران – ترکیه و عراق واقع شده است و به علت جاذبه های منحصر به فرد طبیعی و اقلیمی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از روستاهای که در نزدیکی کوه قرار دارند میتوان به روستای دیزج،گسیان،کوله بی،کچله و روستای سوله دوکل که همنام با آبشار است اشاره کرد.

مسیر رسیدن به آبشار از روستای دیزج به گسیان و سپس روستای کوله بی و در انتها روستای سوله دوکل است مسیر روستاهای دیزج و گسیان و کوله بی کاملا آسفالت بوده و فقط در انتها رسیدن به آبشار مسیر ناهموار و خاکی وجود دارد. در تمام مسیر به کوه آب به اندازه کافی وجود دارد و از این حیث کوهنوردان با هیچ مشکلی روبه رو نمی شوند.

آبشار سوله دوکل در تعطیلات و ماه های گرم سال، روزانه هزاران گردشگر را به دامن طبیعت میکشاند و از ویژگیهای منحصر به فرد این منطقه مهمان نوازی و خون گرمی روستاییان و عشایر منطقه است.

منطقه آبشار سوله دوکل در آن قرار دارد منطقه ای مرزی است اما از لحاظ امنتی بسیار کم خطر است و هیچ گونه مشکل امنیتی نظامی گردشگران آبشار سوله دوکل را تهدید نمی کند.

 

 

 

 

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

غار میرداود ارومیه

  غار میرداود ارومیه نام دیگر آن هانون قارون است این غار در استان آذربایجان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟