بازی توس تپیک

بازی توس تپیک

نام بازی: توس تپیک

اندازه زمین: نامحدود

نام شهرستانی که بازی در آن مرسوم است: شوط

تعداد بازیکنان:بیشتر از ۲ نفر

وسایل لازم: ندارد

هدف بازی:ورزیدگی عضلات بدن ، چابکی تیز هوشی

شرح نحوه اجرای بازی:

این بازی گروهی است و از دو تیم مخالف هم تشکیل می شود منتهی در این بازی حتی دو نفر هم می توانند بازی کنند . این بازی خشن است . معمولا در تیمهای پر جمعیت که بیش از دو نفر هستند انتخاب به این صورت است که اعضائ تیمهای مخالف دو نفر را که از حیث نیروی جسمانی و قد تقریبا خود را هم اندازه می دانند دست در گردن هم می اندازند و برای خودشان نامهایی مانند پلنگ ، موش ، گربه و … انتخاب می کنند و پیش سرپرست تیمها می روند و می گویند : (هالای- هالای) ((هابیدا))-سر پرستها هم می گویند :(( اَلدیخ – قیلیدخ – هاشیدا)) و یکی از افراد داوطلب ورود به بازی می گوید : چه کسی پلنگ را می خواهد و چه کسی موش را.

هریک از روسا بطور شانسی یکی از آنها را انتخاب می کند و افراد تیم به این منوال پایان می پذیرد و دو تیم در مقابل هم صف آرائی می کنند و فرمان حمله از سوی سرپرستها صادر می شود و افراد دو تیم بسوی هم حمله ور می گردند و با لگد خود به همدیگر می کوبند و معمولا قرار بر این می شود که از شکم و جاهای آسیبپذیر بدن زده نشود. و هر کس به به هر کدام از یاران حریف که مایل است حمله می کند . و بازی تا شکست یکی از تیمها ادامه می یابد.

جزیره اسپیر دریاچه ارومیه

سایت پزشکان ارومیه

 

برچسب ها,بازیهای محلی ارومیه,,بازیهای محلی شوط,,بازیهای محلی اورمیه,,بازی های بومی اورمیه,,بازیهای بومی شوط,,بازی های بومی اورمیه,,مناطق گردشگری اورمیه,,مناطق گردشگری شوط,دریاچه ی ارومیه,,دریاچه یاورمیه,,جاذبه های گردشگری اذربایجان غربی,,مناطق گردشگری اذربایجان غربی,,,بازی هایشهر شوط,سنت های ارومیه,سنت های شوط,جاهای دیدنی ارومیه,,جاهای دیدنی شهر شوط,,جاهای دیدنی اذربایجان غربی,,سوغات ارومیه,,سوغات شوط,سوغات اورمیه

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

بازی آشیرما | کشتی

بازی آشیرما  کشتی   نام بازی: آشیرما | کشتی اندازه زمین:محوطه ای ۵ در ۵ مربع نام شهرستانی …