غار قلایچی

غار قلایچی

غار قلایچی بوکان یکی از دیدنی های آذربایجان غربی ابتدا در سال ۱۳۸۱ توسط یک گروه کوه نوردی از شهر بوکان کشف شد البته اهالی روستاهای اطراف با طناب تا سالن اول نیز رفته بودند اما گروه کوه نوردی بوکانی تا عمق ۱۱۰ متری غار رفتند و توانستند به کنجکاوی های اهالی و همینطور داستان های که در مورد غار گفته می شد پاسخ دهند بعد آن این غار چندین بار مورد پیمایش قرار گرفت و از آن نقش برداری شد که در آخرین پیمایش کوهنوردان به عمق ۴۰۰ متری غار هم دست پیدا کرده اند.

غار قلایچی در فاصله ی ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهر بوکان قرار گرفته است این غار عظیم دهانه ای به قطر ۸ متر دارد که در همان ابتدا با دیدن دهانه آن متوجه عظیم بودن آن میشوید. بر اساس گفته محققان این غار بر اثر نفود آب به لایه های آهکی زمین تشکیل شده است. درون غار اشکال بسیار زیبا و خارق العاده را که توسط آب شکل داده شده وجود دارد. این غار همچنین محل زندگی پرندگان بسیاری است این را از وجود فضله بسیار پرندگان در کف غار میتوان دانست.

نقشه غار قلایچی

محققان همچنین در پی کشف ارتباط این غار با غار دوک چی در نزدیکی این غار هستند و در طی تحقیقات و نمونه برداری های انجام گرفته و همچنین پیماش این غار عظیم موفق به کشف یک منبع بزرگ از آب های زیرزمینی شده اند که به خاطر وسعت آن نامش را خزر گذاشته اند.

فقط افراد که داری مهارت کوهنوردی هستند میتواند از دهانه این غار پایین بروند به همین دلیل بهرگیری توریستی از این غار امکان پذیر نیست. ولی میتوان آنرا از دیدنی ها وجادبه های گردشگری آإذربایجان غربی محسوب کرد.

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

آبشار شر شر عرب دیزجی

آبشار شر شر عرب دیزجی توریستی, جاذبه های طبیعی سایر شهرستانها آبشار عرب دیزجی یا آبشار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *