کوه بلقیس

کوه بلقیس

کوه بلقیس در فاصله مابین شهرستان تکاب (آذربایجان غربی) و شهرستان ماه نشان (استان زنجان) در فاصله ۸کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان قرار گرفته است. این کوه دارای دو قله بلند با ارتفاع ۳۲۰۰ و ۳۶۵۵ متر است. و در امتداد سلسله کوههای شرق دریاچه ارومیه قرار گرفته است.

کوه بلقیس به «دژ بلقیس» و «دژ بهمن» شهرت یافته است. قدیمی ترین نام کوه بلقیس «اسنوند» میباشد.

نامهای دیگر این کوه «هاچا داغی» و «بالقز» است و دلیل این نامگذاری قله های دوقلوی این کوه بوده که شکل عدد v به خود گرفته اند.

فاصله کوه بلقیس از تکاب ۵۵ کیلومتر و از شهر زنجان ۲۰۰ کیلومتر میباشد.

در بالای قله جنوب شرقی ، قلعه بلقیس قرار گرفته است و بین دو قله ی کوه دریاچه ای فصلی و بسیار زیبا و دیدنی قرار گرفته است که در فصلهایی که برف و یک کوه آب میشود ، این دریاچه پرآب بوده و جلوه ی زیبایی به این منطقه میبخشد.

در کوهپایه و دامه کوه بلقیس گیاهان دارویی و خوراکی زیادی وجود دارند که از جمله آنها میبتوان به ریواس، گزنه، آویشن، اسطو خودوس، کشمک، مرزه، ترشجه، بولاغ اوتی، شیرین بیان، کپنگ، یملیک، نعنای کوهی، جاجیخ، زویلو و مرزنجوش اشاده کرد. اکثر پوشش های گیاهی این منطقه شامل گیاهای غیرخوراکی مانند یاوشان، گون، قیاخ و توپال میباشند. در برخی جاها همچنین میتوان بادام وحشی و ایت بورنی را نیز مشاهده نمود. و در قسمتهای بالایی و ارتفاعات کوه بلقیس در میان سنگلاخها گلهای زیبای لاله واژگون میرویند.

در دامنه های کوه بلقیس حیواناتی همچون قوچ، بزکوهی، خرس، شغال، گراز، گرگ ، روباه و خرگوش زندگی میکنند و در ارتفاعات کوه نیز حیواناتی مانند کبک، بلدرچین، سار، قرقی و کرکس و عقاب زندگی میکنند.

 

گیاهان دارویی و خوراکی یاد شده در بالا، به دلیل برداشت بی رویه و غیراصولی  در حال نابودی هستند و همچینن گیاهان غیر خوراکی به دلیل چرای بی رویه دامها رو به اتمام هستند.

از مهمترین خطرات زیستی این منطقه در سالیان اخیر شکار غیرمجاز حیوانات وحشی مانند شکار قوچ، بز کوهی ، روباه و کبک و عقاب بوده که باعث کاهش شدید این گونه های حیوانی در منطقه شده است.

برای مشاهده مناظر و قسمتهای بالای کوه نیازی به کوه پیمایی از دامنه کوه تا قله کوه ندارید بلکه جاده ای خاکی از قسمت شرق کوه تا نزدیکیهای قله کوه احداث شده است.

برای کوهنوردی از دامنه تا قله های کوه مسیرهایی وجود دارد که ۴ الی ۶ ساعت به طول می انجامد. راحتترین مسیر برای دسترسی به قله کوه بلقیس که شیب ملایمی دارد از نزدیکی روستایی به نام امیر آباد عبور میکند، نام این مسیر ایل یولی میباشد، همین شیب ملایم زمان رسیدن به کوه را یک ساعت به تاخیر می اندازد.

 

 

 

کوه بلقیس تکاب, کوه بلقیس زنجان, هاچا داغی, کوه بالقز, کوه تخت سلیمان, دژ بلقیس, کوهنوردی در تکاب, کوه دوقولو تکاب، جاذبه های طبیعی تکاب, جاهای دیدنی تکاب

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

آبشار شر شر عرب دیزجی

آبشار شر شر عرب دیزجی توریستی, جاذبه های طبیعی سایر شهرستانها آبشار عرب دیزجی یا آبشار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *