خانه / جاذبه های تاریخی مذهبی ارومیه / ساختمان تاریخی ستاد لشکر ۶۴ ارومیه

ساختمان تاریخی ستاد لشکر ۶۴ ارومیه

ساختمان تاریخی ستاد لشکر ۶۴ ارومیه

ساختمان ستاد لشکر ۶۴ ارومیه

ساختمان ستاد لشکر ۶۴ یکی از بناهای فاخر و زیبای دوره پهلوی میباشد که در استان آذربایجان غربی، شهرستان ارومیه، و در میدان انقلاب (ایالت) قرار دارد، این آثار تاریخی در حوالی دهه دوم سال های ۱۳۰۰ شمسی احداث شده است. و در سال ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۷۶۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

ساختمان ستاد لشکر همدوره بناهای تاریخی چون عدلیه، نظمیه، و بلدیه (دادگستری – فرمانداری – شهرداری ) ارومیه بوده که در چهار گوشه ی میدان انقلاب بنا شده اند.

ستاد لشکر ۶۴ دارای مجموعه بناهایی به وسعت ۷۰ هکتار بوده که بصورت پراکند واقع شده است.

این مجموعه بنا ها شامل یگان های نظامی، ساختمان های اداری، آسایشگاه ها، بیمارستان، اصطبل های قدیمی و… بوده که قدمت تاریخی و با ارزشی دارند. طبق اطلاعات بدست آمده تعداد ۴۱ بنای تاریخی در این مجموعه وجود دارند، که در یک بازه زمانی و از مصالح یکسانی ساخته شده اند. تعدد پنجره ها و ورودی ها و معماری خاص و نظامی یکی از ویژگی های بارز این بناها میباشد. نمای بیرونی این بناها از ازاره سنگی (سنگ تیشه) و دیوارهای آجری ساخته شده، پی بناها  از سنگ لاشه، دیوارها آجری و در هسته ی دیوارها از خشت خام استفاده شده است، پوشش تمامی بناها از خرپای چوبی و به شکل شیروانی با ورق های فلزی ساخته شده که طی گذشت زمان سالم باقی مانده اند.

توجه : به دلیل حفظ حریم و امنیت، تصویری از این ساختمان در وبسایت قرار داده نشده است.

 

 

 

 

ساختمان ستاد لشکر ارومیه, ستاد لشکر۶۴ ارومیه، ستاد لشکر ۶۴ ارومیه کجا قرار دارد. لشکر۶۴ ارومیه, قدمت ساختمان ستاد لشکر ارومیه, مجموعه بناهای ساختمان ستاد لشکر۶۴٫

 

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

مسجد حضرت قائم ارومیه

مسجد حضرت قائم ارومیه معرفی ارومیه qaim_mosque مسجد حضرت قائم (عج) ارومیه این مسجد در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *