کلیسای قریس خوی

کلیسای قریس خوی

gheris-church-khoy

کلیسای قریس خوی

کلیسای قریس در ۴۰ کیلومتری جاده آسفالته خوی فیرورق- چالدران و در روستای قریس قرار دارد. قدمت این بنای تاریخی به دوره قاجار برمیگردد. برای ساخت این بنا از مصالح عمده ای چون سنگ حجاری شده و سنگهای لاشه با ملات ضخیم ساروج با دانه بندی درشت استفاده شده است.

کلیسای قریس دارای چهار ستون سنگی یک دست به شکل هشت ضلعی که سرستون ها و زیر آنها به سبک دوریک ( شیوه دوریک یا شیوه دوریسی یکی از سه شیوه کلاسیک در یونان باستان و معماری کلاسیک است) ساخته شده است.

گنبدهای این بنا با سنگهای لاشه و طاقهای نگهدارنده آن به سبک جناغی و سنگهای حجاری شده میباشد. و محراب کلیسا به فرم نیم بیضی است. در ساختمان داخلی کلیسا هفت نورگیر جهت هدایت نور بیرون به داخل تعبیه شده، همچنین برای جمع آوری آب باران در محل جلوی کلیسا سنگابی شکسته وجود دارد که گواه این موضوع است.

دلیل متفاوت بودن این کلیسا در جهان از نظر تعبیه بهشت و جهنم آن است زیرا در طرفین محراب کلیسا در دو طبقه بهشت و جهنم آن ساخته شده، و قسمت فوقانی آن بوسیله راهروهایی باریک و  پله های با ارتفاع ۲۵ سانتی متر که از داخل محراب به قسمت بالایی جهنم و بهشت آن عبور داده شده است.

دخل و تصرفاتی ضمن انجام بعضی از فعالیتهای پژوهشی، و همچنین یک حفاری غیرمجاز در جلوی محراب به چشم میخورد، و تخریب قسمتی از سنگهای کلیسا که توسط مردم منطقه صورت گرفته.

این اثر تاریخی در ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ و با شماره ثبت ۳۳۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

لیست جاذبه های گردشگری خوی (کلیک کنید)

 

 

 

 

kelisaye gheris, کلیسای قریس خوی ,کلیسای قریس ,کلیسای قریس کجاست, قریس خوی, بنای تاریخی قریس, چرا کلیسای قریس متفاوت تراز کلیساهای دیگر است, qeris church, gheris church

 

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

تخت سلیمان

تخت سلیمان توریستی, جاذبه های تاریخی و مذهبی سایر شهرستانها, جاذبه های طبیعی سایر شهرستانها مجموعه بناهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *