بازی گوش کشیدن

بازی گوش کشیدن

نام بازی: گوش کشیدن (گوی پچرینه)

اندازه زمین: وسعت مشخصی ندارد

نام شهرستانی که بازی در آن مرسوم است: بوکان

تعداد بازیکنان:بین ۴ تا ۷ نفر متغیر است

وسایل لازم: یک عدد سکه

هدف بازی:افزایش سرعت و چابکی

شرح نحوه اجرای بازی:

در ابتدای بازی افراد یک نفر را به عنوان مسئول بازی که اصطلاحا ((اوستا)) نام دارد انتخاب می کنند.سپس این فرد سکه ای را در دست گرفته و آنرا محکم به یک طرف زمین پرتاب می کنند.سپس این فرد سکه ای را در دست گرفته و آنرا محکم به یک طرف زمین پرتاب می کند.بازیکنان دیگر به سرعت دویده و سعی می کنند که سکه را برداشته و آنرا به اوستا برسانند. اگر فردی بتواند زودتر سکه را برداشته و به ملا برساند، برنده شده و از زمین کنار می رود و دیگران بازی را به همان ترتیب ادامه می دهند.

اما اگر این فرد پس از اینکه سکه را برداشته و بخواهد که آنرا به اوستا برساند توسط بازیکنان دیگر گرفته شود . آنقدر گوشهای او را می کشند تا اینکه سکه را بیاندازد . و به محض انکه سکه را انداخت فرد دیگری سکه را برداشته و سعی می کند آنرا به اوستا برساند . و بازی بترتیب قبلی از سر گرفته می شود.

بازی تا خستگی کامل افراد ادامه می یابد و فردی که قبل از همه توانسته است سکه را به تعداد زیادتری به اوستا برساند ، برنده بازی شناخته می شود.

 

 

 

 

گوش کشیدن,گوی پچرینه,بازی گوی پچرینه,گوی پچرینه مهاباد,گوی پچرینه بوکان,گوی پچرینه ارومیه,گوی پچرینه آذربایجان غربی,بازیهای بومی بوکان,بازیهای بومی کردستان,بازیهای محلی بوکان,بوکان,بازیهای محلی آذربایجان غربی,

 

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

آیین سو اوستو

آیین سو اوستو آداب رسوم و بازیهای محلی ارومیه آیین سو اوستو از آداب صبح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *