خانه / معرفی ارومیه / سابقه تاسیس شهرداری ارومیه

سابقه تاسیس شهرداری ارومیه

سابقه تاسیس شهرداری ارومیه

سابقه تاسیس شهرداری ارومیه

از زمان سلطنت ناصر الدین شاه قاجار به خصوص بعد از انقلاب مشروطیت جهت نظافت کوچه ها ومعابر  ، تامین روشنایی آنها و نصب فانوس در گذرگاه و خیابان ها بتدریج اداراتی به نام (بلدیه) تشکیل گردید. علاوه بر مواردی که ذکر شد ، نان ، گوشت و ارزاق عمومی مردم نیز بر عهده بلدیه بود. در زمان جنگ جهانی اول(۱۹۱۸-۱۹۱۴ میلادی) ریاست بلدیه ی ارومیه با حسین خان جهانگیری معروف به بیگلر بیگی یکی از اعیان و محترمین شهر بود. وی در آن زمان با وجود فقدان وسایل ، نسبت به امور شهر توجه فراوان داشت.

در دوران حکومت اعتمادالدوله (حاکم ارومیه) در زمان قبل از جنگ جهانی اول ، تمام کوچه های بزرگ و کوچک و خیابان های شهر با سنگ های کوچک و گرد به رنگ کبود که از روخانه شهرچایی می آوردند ، پیاده روها را سنگ فرش می کردند و سنگ های بزرگ مسطح که از معادن نزدیک شهر بدست می آمد ، به خیابان ها سر و صورتی می دادند.

در زمان پهلوی اول نام بلدیه به کلمه شهرداری تبدیل شد  ، و در این زمان علاوه بر موارد مذکور تعیین نرخ ارزاق عمومی و تامین آب و برق نیز افزوده شد . در آن تاریخ بودجه ای جهت تاسیس ساختمان فعلی شهرداری ارومیه واقع در میدان انقلاب تخصیص یافت . تاسیس شورای شهر به نام انجمن شهر که از زمان پهلوی اول معمول بوده است و انجمن شهر محدود به یک عده اعیان و بزرگان می شود ، که جلسات در تالارهای شهرداری ارومیه بر پا می گشت.

منبع: تاریخ ، فرهنگ و اطلاعات گردشگری ارومیه

ساختمان شهرداری ارومیه

 

 

 

 

تاسیس شهرداری ارومیه,شهرداری ارومیه,ارومیه,تارخ ارومیه,تارخی ارومیه,ساختمان شهرداری ارومیه,بلدیه ارومیه,اورمیه,

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

اولین سینما و نمایش به صورت حرفه ای در ارومیه

اولین سینما و نمایش به صورت حرفه ای در ارومیه اولین سینما و نمایش به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟