رودخانه لیلان چای

رودخانه لیلان چای

رودخانه لیلان چای

رودخانه لیلان چای از ارتفاعات جنوبی آذربایجان غربی و کوه های سهند آذربایجان شرقی سرچشمه میگیرد، رودخانه لیلان از دو شاخه اصلی بنام های بلوک آباد و سراجو چای که در محلی بنام روستای “کوسه صفر” بهم می‌رسند، تشکیل شده است.

این رودخانه بعد از گذر از شهرستان مراغه و ملکان وارد شهرستان میاندوآب واقع در استان آذربایجان غربی میشود، جریان آب رودخانه لیلان شمال جنوبی بوده و در ادامه این رودخانه در میاندواب وارد زرینه رود میشود و در نتیجه به دریاچه ارومیه می ریزد.

رودخانه لیلان از روستاهای مثل؛ گل چوان، احمدآباد، آلماچوان، کرمجوان، خراجو و… نیز میگذرد. این رودخانه نقش بسیار مهمی در منطقه مراغه دارد به شکلی که در فرهنگ و باور مردم رسوخ نموده، و در گذشته مراسمات خاصی چون مراسم ” کل دویوشدیرمک” و یا مراسم چهارشنبه سوری در حاشیه رودخانه لیلان برگذار میکردند.

کتاب یونس مروارید که در سال ۱۳۶۰به چاپ رسید در مورد دبی سالیانه رودخانه لیلان چنین اشاره می کند که؛ دبی سالیانه رودخانه در حدود ۴۵ میلیون متر مکعب می باشد. همچنین سیلاب های این رودخانه خسارت های زیادی به اراضی جنوبی و شرقی گاودول وارد می کند، اما در عوض رسوبات قابل ملاحظه ای که در کشاورزی منطقه بسیار مفید است برجای می گذارد.

همچنین در کتاب خاماچی دبی سالیانه این رودخانه در حدود ۶۳ میلیون متر مکعب نوشته شده است، این کتاب در سال ۱۳۷۰ به چاپ رسیده.

رودخانه لیلان چای که بخشی از آن در میاندوآب قرار دارد، پس از سال ها بی آبی و خشکی به دنبال بارش باران در مهر ماه ۹۳ باز جان گرفته و پرآب شد.

یک پل تاریخی، که به نام پل لیلان شهرت دارد، در شهرستان ملکان بر روی رودخانه لیلان چای قرار دارد، این پل مربوط به دوره صفوی می باشد و در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

لیلان چای به معنی رودخانه گل آلود می باشد، علت نام گذاری این رودخانه به لیلان چای وجود سیلاب های سالیانه بسیار این رودخانه و به جای گذاشتن گل و لای فراوان در منطقه است، به طوری که مردم مسن منطقه حتی در فصل تابستان از وجود خطر سیل این رودخانه خبر دادند.

لیست جاذبه های گردشگری میاندوآب (کلیک کنید)

 

 

 

 

lilan chai River , رودخانه لیلان چای آذربایجان شرقی – آذربایجان غربی – میاندوآب  رودخانه لیلان,LEYlan Chay  رودخانه لیلان چای شهرستان میاندواب, رودخانه لیلان چای آذربایجان غربی, پل لیلان چای میاندوآب, جاذبه های گردشگری شهرستان میاندوآب, معنی لیلان چای چیست,  رودخانه لیلان چای از ارتفاعات جنوبی آغ داغ و کوه های سهند آذربایجان شرقی سرچشمه میگیرد و بعد از گذر از شهرستان مراغه و ملکان وارد شهرستان میاندوآب واقع در استان آذربایجان غربی میشود، یک پل تاریخی، که به نام پل لیلان شهرت دارد، در شهرستان ملکان بر روی رودخانه لیلان چای قرار دارد.

 

 

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

آبشار شر شر عرب دیزجی

آبشار شر شر عرب دیزجی توریستی, جاذبه های طبیعی سایر شهرستانها آبشار عرب دیزجی یا آبشار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *