خانه / مشاهیر و بزرگان / میرزا علی عسگر آبادی

میرزا علی عسگر آبادی

میرزا علی عسگر آبادی

میرزا علی عسگر آبادی

در سال ۱۲۸۲ ه . ق در روستای عسگر آباد ارومیه متولد شد . دارای اجتهاد بود  ،و آنچه نام او را در ارومیه ماندگار کرده است ، موعظه و خطبه خوانی قدرتمند اوست ، به حدی که در حضار نفوذ کلام داشته که کمتر واعظی به آن پایه رسیده است . پیش نماز بازار باش ارومیه بود . وی برای اولین باردر ایران برای آسایش اهالی در نشستن در مسجد دستور داد ، که از نیمکت استفاده شود .

در دوران مشروطیت از طرف مردم ارومیه به نمایندگی مجلس شورای ملی رسید ، ولی هرگز به مجلس نرفت . ایشان موقع عزیمت به تهران چون در تبریز با محاربه ی قوای استبداد و آزادی مواجه گردید ، از مسافرت منصرف شد و با مهاجران عازم استانبول گردید.

از ویژگی های برجسته دیگر او اینکه خطیب بزرگترین مسجد استانبول ترکیه بود ، و در مباحث مربوط به اتحاد اسلام و پیروزی مسلمانان داد سخن داد ، و مزار شریف آن فقیه بزرگ در کنار آرامگاه حضرت آیت ا..العظمی عرب باغی (ره) می باشد و به سال ۱۳۷۶ ه . ق بدرود حیات گفته است.

 

 

 

Mirza Ali Asgharabadi,میرزا علی عسگر آبادی ارومیه,آشنایی با میرزا علی عسگر آبادی,روستای عسگر آباد ارومیه,خطیب بزرگترین مسجد استانبول ترکیه,پیش نماز بازار باش ارومیه,

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

حسین خان اعتضاد نظام

حسین خان اعتضاد نظام مشاهیر و بزرگان حسین خان جهانگیری یا همان حسین خان بیگلر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *