خانه / جاذبه های گردشگری ارومیه / جغرافیای طبیعی و اقلیم استان آذربایجان غربی

جغرافیای طبیعی و اقلیم استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی یکی از مناطق کوهستانی کشور است و توپوگرافی متنوع و گسترده ای دارد. در سراسر ناحیه هم مرز استان با ترکیه و عراق،کوه های مرتفع برفگیر از شمال به جنوب کشیده شده است و آب های حاصل از ذوب آنها که از دره های منطقه به صورت رودخانه های متعدد جریان می یابد،به سه حوزه عمده تقسیم میشود:

  • دریاچه ارومیه که حدود 1267 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در طول 130 کیلومتر، آب ارتفاعات غربی را به سوی خود جذب میکند.

  • شکاف و گسل عظیم نزدیک خوی که کلیه آب های شمالی را به جنوب ارس هدایت میکند.

  • آب های سردشت(زاب کوچک) در طول 1000 کیلومتر که توسط ره رود  کلوی به سوی دجله سرازیر می شود.

نواحی فوق پست ترین نقاط آذربایجان غربی به حساب می آیند.کم ارتفاع ترین نقطه در دامنه کوه های آرارات، (970 متر) کنار رود ارس در مرز ایران و ترکیه قرار دارد. رود سردشت کلوی در طول 100 کیلومتر شیبی برابر 560 متر دارد که در مقایسه با رود ارس از سرعت فوق العاده ای برخوردار است و ارتفاع آن از سطح دریا به 1000 متر میرسد…..

 

 

مناطق دیدنی استان آذربایجان غربی,رود سردشت,دریاچه ارومیه,ایران شناسی,جغرافیای طبیعی و اقلیم استان آذربایجان غربی,مناطق گردشگری استان آذربایجان غربی,منطق گردشگری ارومیه,مساحت دریاچه ارومیه,طول رود ارس,موقعیت رود ارس,دیدنی های ارومیه,شهر های استان آذربایجان غربی,جغرافیای طبیعی ارومیه,

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

غار میرداود ارومیه

  غار میرداود ارومیه نام دیگر آن هانون قارون است این غار در استان آذربایجان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *