خانه / جاذبه های گردشگری ارومیه / جغرافیای طبیعی و اقلیم استان آذربایجان غربی

جغرافیای طبیعی و اقلیم استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی یکی از مناطق کوهستانی کشور است و توپوگرافی متنوع و گسترده ای دارد. در سراسر ناحیه هم مرز استان با ترکیه و عراق،کوه های مرتفع برفگیر از شمال به جنوب کشیده شده است و آب های حاصل از ذوب آنها که از دره های منطقه به صورت رودخانه های متعدد جریان می یابد،به سه حوزه عمده تقسیم میشود:

  • دریاچه ارومیه که حدود ۱۲۶۷ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در طول ۱۳۰ کیلومتر، آب ارتفاعات غربی را به سوی خود جذب میکند.

  • شکاف و گسل عظیم نزدیک خوی که کلیه آب های شمالی را به جنوب ارس هدایت میکند.

  • آب های سردشت(زاب کوچک) در طول ۱۰۰۰ کیلومتر که توسط ره رود  کلوی به سوی دجله سرازیر می شود.

نواحی فوق پست ترین نقاط آذربایجان غربی به حساب می آیند.کم ارتفاع ترین نقطه در دامنه کوه های آرارات، (۹۷۰ متر) کنار رود ارس در مرز ایران و ترکیه قرار دارد. رود سردشت کلوی در طول ۱۰۰ کیلومتر شیبی برابر ۵۶۰ متر دارد که در مقایسه با رود ارس از سرعت فوق العاده ای برخوردار است و ارتفاع آن از سطح دریا به ۱۰۰۰ متر میرسد…..

 

 

مناطق دیدنی استان آذربایجان غربی,رود سردشت,دریاچه ارومیه,ایران شناسی,جغرافیای طبیعی و اقلیم استان آذربایجان غربی,مناطق گردشگری استان آذربایجان غربی,منطق گردشگری ارومیه,مساحت دریاچه ارومیه,طول رود ارس,موقعیت رود ارس,دیدنی های ارومیه,شهر های استان آذربایجان غربی,جغرافیای طبیعی ارومیه,

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

تالاب گرد زرین مرگور ارومیه

تالاب گرد زرین مرگور ارومیه این تالاب در دامنه های کوه دالامپر قرار دارد. کوه دالامپر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟