خانه / دسته‌بندی نشده / موقعیت جغرافیایی و تقسیمات سیاسی استان آذربایجان غربی

موقعیت جغرافیایی و تقسیمات سیاسی استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی با احتساب دریاچه ارومیه حدود 43660 کیلومتر مربع مساحت دارد.این استان که در شمال غرب ایران است،2/65 درصد از مساحت کل کشور را تشکیل میدهد و بین 35 درجه و 58 دقیقه تا 39 درجه و 46 دقیقه عرض شمالی (از خط استوا)و 44 درجه و 3 دقیقه تا 47 درجه و 23 دقیقه طول شرقی(از نصفالنهار گرینویچ) قرار گرفته است.

این استان از طرف شمال و شمال شرق با جمهوری آذربایجان و ارمنستان، از غرب با کشور ترکیه و عراق،از جنوب با استان کردستان و از شرق با استان آذربایجان شرقی و زنجان همسایه است.

طول مرز آبی و خاکی استان با کشورهای همسایه مجموعا 823 کیلومتر است که 135 کیلومتر آن مرز آبی با جمهوری اذربایجان(نخجوان) و ارمنستان، 488 کیلومتر مرز خاکی با ترکیه و 200 کیلومتر مرز خاکی با عراق است…..

 

 

 

 

 

گردشگری در ارومیه,ارومیه شناسی,موقعیت جغرافیایی آذربایجان غربی,همسایه های آذربایجان غربی,شهرهای آذربایجان غربی,مرکز آذربایجان غربی,طبیعت آذربایجان غربی,دیدنی های ارومیه,دیدنی های آذربایجان غربی,طبیعت بکر استان آذربایجان غربی,سوغات ارومیه,سوغات آذربایجان غربی,ملیت استان آذربایجان غربی,دریاچه ارومیه,تقسیمات سیاسی استان آذربایجان غربی,سیب ارومیه,ایران شناسی,ارومیه,

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

کوهستانهای اطراف ارومیه

کوهستانهای اطراف ارومیه ارومیه در منطقه ای مرکب از کوه و دشت قرار گرفته است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *