دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو از دیگر دریاچه‌های ارومیه است که با وجود شهرت کمتری که دارد، زیبایی خیره کننده‌اش لذت سفر به طبیعت را برایتان دو چندان می‌کند. دریاچه‌ای در 45 کیلومتری غرب ارومیه نزدیک به مرز ترکیه که آب زلال و شفافش از رود نازلوچای، چشمه‌های طبیعی و باران و برف تأمین می‌شود.

این دریاچه 5 هکتاری، عمقی برابر 50-60 متر دارد و مایه حیات جانوران و گیاهانی است که حال و هوایی آرامش بخش به طبیعت منطقه بخشیده‌اند.

شاخسارهای بید و بلوط و صنوبرهای اطراف دریاچه سایه‌های خود را بر دریاچه گسترانده‌اند و بوی زنبق وحشی، شیرین بیان و گون به خصوص در آب و هوای مطبوع بهار، هوش از سرتان خواهد برد. ماهی‌هایی نظیر قزل آلا در آن به وفور یافت می‌شود و بسیاری از افراد برای ماهیگیری به آنجا می‌روند.

پرندگان مهاجر نیز در فصولی از سال مارمیشو را برای زندگی انتخاب می‌کنند و دیدن پرواز و فراز و فرودشان در آب و هوای پاک اطراف دریاچه برای دوستداران حیات وحش و پرنده نگران جذابیتی دوچندان دارد. اگر در مسیر رسیدن به دریاچه، فروشندگان عسل را دیدید می‌توانید عسل طبیعی از آن‌ها خریداری کنید، شاید چشمتان به چادرهای ایلات و عشایر نیز بیفتد و دیدارشان برایتان خاطره ساز شود. آبشار مارمیشو که آبشاری فصلی به شمار می‌آید نزدیک دریاچه قرار گرفته که بازدید از آن نیز برای دوست‌داران هیجان و طبیعت جذاب است. این دریاچه نام خود را از مارمیشون، رهبر مسیحیان آشوری ساکن در این منطقه گرفته است. برای دسترسی به دریاچه مارمیشو می‌توانید از ارومیه به سمت غرب بروید، از رودخانه زیبای نازلوچای عبور ‌کنید و پس از رد کردن روستاهای خوش آب و هوای پسان، بانی و هلالی به روستای مارمیشو برسید. کمی در مسیری سنگلاخ و تماشایی که پیاده‌روی کنید به تنگه‌ای سرسبز می‌رسید،

درباره ی modirut

مطلب پیشنهادی

غار میرداود ارومیه

  غار میرداود ارومیه نام دیگر آن هانون قارون است این غار در استان آذربایجان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *